The figure shows a thin rod, of length L = 1.4 m and negligible mass, that can p
ID: 1446132 • Letter: T
Question
The figure shows a thin rod, of length L = 1.4 m and negligible mass, that can pivot about one end to rotate in a vertical circle. A heavy ball of mass m = 6.2 kg is attached to the other end. The rod is pulled aside to angle theta_0 = 14 degree and released with initial velocity v_0 = 0. As the ball descends to its lowest point, how much work does the gravitational force do on it and what is the change in the gravitational potential energy of the ball-Earth system? If the gravitational potential energy is taken to be zero at the lowest point, what is its value just as the ball is released?Explanation / Answer
given that
L = 1.4 m
m = 6.2 kg
theta = 14 degree
v0 = 0 m/s
part(a)
we know that
change in rod potential energy
delta PE = m*g*delta H
where deltaH = L - L*cos(theta)
deltaH = 1.4 - 1.4*cos(14)
deltaH = 0.0415 m
delta PE = 6.2*9.81*0.0415
delta PE = 2.52 J
work done by gravitational force is 2.52 j.
part(b)
change in gravitational potential energy = -W
change in gravitational potential energy = -2.52 J
part(c)
final PE -initial PE = -2.52 J
0 - initial PE = -2.52 J (given final potential energy = 0)
so
initial PE = 2.52 J
answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.