The figure shows a thin rod, of length L = 1.30 m and negligible mass, that can
ID: 1376376 • Letter: T
Question
The figure shows a thin rod, of length L = 1.30 m and negligible mass, that can pivot about one end to rotate in a vertical circle. A heavy ball of mass m = 140 kg is attached to the other end. The rod is pulled aside to angle ?0 = 15
The figure shows a thin rod, of length L = 1.30 m and negligible mass, that can pivot about one end to rotate in a vertical circle. A heavy ball of mass m = 140 kg is attached to the other end. The rod is pulled aside to angle ?0 = 15° and released with initial velocity = 0. (a) What is the speed of the ball at the lowest point? (b) Does the speed increase, decrease, or remain the same if the mass is increased?Explanation / Answer
1) v = sqrt(2gh)
h = L(1-cos?)
h=1.30(1-cos15)
h=0.0455m
v=sqrt(2gh)
=sqrt(2*9.8*0.0455)
v=0.944m/sec
b)speed does not depend on mass
so it will reamin same
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.