A) Consider a series RLC circuit where R = 447 and C = 1.25 F. However, the indu
ID: 1446115 • Letter: A
Question
A) Consider a series RLC circuit where R = 447 and C = 1.25 F. However, the inductance L of the inductor is unknown. To find its value, you decide to perform some simple measurements. You apply an ac voltage that peaks at 48.0 V and observe, using an oscilloscope, that the resonance angular frequency occurs at 15300 rad/s. What is the inductance of the inductor in millihenrys?
B) For a particular RLC series circuit, the capacitive reactance is 4.15 , the inductive reactance is 38.5 , and the maximum voltage across the 12.7- resistor is 31.5 V. What is the maximum voltage across the circuit?
Explanation / Answer
Part A:
R =447 ohms , C =1.25 uF, w =15300 rad/s
w = (1/LC)^1/2
15300 = (1/(L*1.25*10^-6))^0.5
L = 3.42 mH
Part B:
XC =4.15 ohm , XL =38.5 ohm , R = 12.7 ohm , VR =31.5 V
i = V/R = 31.5/12.7 = 2.48 A
in parallel combination current is constant
VC = 2.48*4.15 =10.29 V
VL = 2.48*38.5 =95.48 V
V = ((31.5)^2+(95.48-10.29)^2)^0.5
V =90.83 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.