An iron wire has a cross-sectional area equal to 2.50 10 6 m 2 . Carry out the f
ID: 1446033 • Letter: A
Question
An iron wire has a cross-sectional area equal to 2.50 106 m2. Carry out the following steps to determine the drift speed of the conduction electrons in the wire if it carries a current of25.0 A.
(a) How many kilograms are there in 1.00 mole of iron? ___ kg/mol
(b) Starting with the density of iron and the result of part (a), compute the molar density of iron (the number of moles of iron per cubic meter). ___ mol/m3
(c) Calculate the number density of iron atoms using Avogadro's number. ____ atoms/m3
(d) Obtain the number density of conduction electrons given that there are two conduction electrons per iron atom. ____electrons/m3
(e) Calculate the drift speed of conduction electrons in this wire. ____ m/s
Explanation / Answer
part a )
molar mass of irom = 55.8 g/mol
in 1 mol = 5.58 x 10^-2 kg/mol
part b )
density of iron = 7.86 x 10^3 kg/m^3
molar density = rho/M = (7.86 x 10^3)/(5.58 x 10^-2) = 1.41 x 10^5 mol/m^3
part c )
density of atoms = Na*(molar density )
= 6.023 x 10^23 * 1.41 x 10^5 = 8.49 x 10^28 atoms/m^3
part d )
With two conduction electrons per iron atom, the density of charge carriers is
n = (charge carreies/atom)(denstiy of aoms)
n = 2 * 8.49 x 10^28 = 1.70 x 10^29 electrons/m^3
part d )
Vd = I/nqA
I = 25
A = 2.5 x 10^-6
q = 1.6 x 10^-19
Vd = 3.676 x 10^-4 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.