An ion enters a mass spectrometer which has a 0.18 Tesla field perpendicular to
ID: 1564660 • Letter: A
Question
An ion enters a mass spectrometer which has a 0.18 Tesla field perpendicular to an electric field of 1600 V/m and selects a velocity. The same magnetic field is then used to deflect the singly charged ion into a circular path of radius 12.5 cm. (a) What velocity was selected? (What velocity can pass through the electric and magnetic field without being deflected?) (b) What was the ion mass? A circular loop of wire of cross-sectional area 0.12 m^2 consists of 200 turns, each carrying 0.50 A. It is placed in a magnetic field of 0.050 T oriented at 30 degree to the plane of the loop. What torque acts on the loop?Explanation / Answer
m = er^2*B^2/2V
m = 1.6*10^-19*0.125^2*0.18^2/2*1600
m = 2.5*10^-26 kg
v = eBr/m = 1.44*10^5 m/s
2) T = BiAN sin30 = 200*0.5*0.12*0.05*1/2 = 0.3 Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.