A resistor ( R = 9.00 10 2 ), a capacitor ( C = 0.250 F), and an inductor ( L =
ID: 1445833 • Letter: A
Question
A resistor
(R = 9.00 102 ),
a capacitor
(C = 0.250 F),
and an inductor
(L = 1.80 H)
are connected in series across a 2.40 102-Hz AC source for which
Vmax = 1.05 102 V.
(a) Calculate the impedance of the circuit.
k
(b) Calculate the maximum current delivered by the source.
A
(c) Calculate the phase angle between the current and voltage.
°
(d) Is the current leading or lagging behind the voltage?
The current leads the voltage.The current lags behind the voltage. There is no phase difference between the current and voltage
Explanation / Answer
R = 900 , C = 0.25 F, L = 1.8 H
f = 240 Hz, V = 105 V
XL = wL = 2pi*f*L = 2pi*240*1.8 = 2714.34 ohm
Xc = 1/2pi*f*C = 2652.58 ohm
X = XL - Xc = 61.76 ohm
a) Impedence = Z = sqrt[R^2 + X^2] = 902.12 ohm
b) the maximum current = I = V/Z = 0.116 A
c) X = XL – XC = 61.76 ohm (Inductive)
phase angle = sin-1 (61.76/900) = 3.93 degrees.
d) the reactance is Inductive, The current lags behind the voltage.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.