A resistor ( R = 9.00 10 2 ), a capacitor ( C = 0.250 F), and an inductor ( L =
ID: 1425360 • Letter: A
Question
A resistor (R = 9.00 102 ), a capacitor (C = 0.250 F), and an inductor (L = 2.30 H) are connected in series across a 2.40 102-Hz AC source for which
Vmax = 1.30 102 V.
(a) Calculate the impedance of the circuit.
______ k
(b) Calculate the maximum current delivered by the source.
______ A
(c) Calculate the phase angle between the current and voltage.
______°
(d) Is the current leading or lagging behind the voltage?
The current leads the voltage.
The current lags behind the voltage.
There is no phase difference between the current and voltage.
Explanation / Answer
a) f = 240 Hz
XL = 2 pi f L = 2 x pi x 240 x 2.30 = 3468.32 ohm
Xc = 1 / 2pifC = 1 / (2 x pi x 240 x 0.250 x 10^-6) = 2652.58 ohm
R = 900 ohm
Z = R + j(XL - Xc)
|Z| = sqrt[ R^2 + (xL - Xc)^2 ] = 1214.67 ohm
b) Imax = Vmax / Z = 120 / 1214.67 = 0.107 A
c) phase angle = tan^-1 [ (XL - Xc) / R ] = 42.20 deg
d) The current lags behind the voltage
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.