A harp consists of several strings fixed to a frame or a sounding box. The devic
ID: 1445745 • Letter: A
Question
A harp consists of several strings fixed to a frame or a sounding box. The device is simply placed outside, and the strings are played randomly by the wind. You decide to make such a harp out of strings that all have a mass per unit length of 2.00 grams per meter, and that all have a tension of 300. N.
(a) If you want one of the strings to have a fundamental frequency of 440 Hz, how long should you make it? (m)
(b) If you want another of the strings to have a fundamental frequency of 330 Hz, how long should it be? (m)
Explanation / Answer
a) suppose length of string L then
wavelength = 2L ( for funamental)
linear mass density = 2 g / m = 0.002 kg/m
speed of wave = sqrt(T / linear mass density) = sqrt(300 / 0.002) = 387.3 m/s
Frequency = speed / wavelength
440 = 387.3 / 2L
L = 0.44 m
b) speed will be same.
Frequency = speed / wavelength
330 = 387.3 / 2L
L = 0.59 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.