Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How fast would an a particle (4 2 alfa^2+) need to be traveling to have a path o

ID: 1445711 • Letter: H

Question

How fast would an a particle (4 2 alfa^2+) need to be traveling to have a path of the same radius as the electron in part(a)? An electron travelling parallel to the ground and due north enters a region of space in which there is uniform magnetic field of 0.5 meuT pointing straight up. The electron is travelling at a speed of 1000 km s^-1. What is the magnitude of the magnetic force on the electron (in N)? In which direction is the magnetic force on the electron as it enters the region in which there is a magnetic field? As the electron curves in the magnetic field the direction of the magnetic force on the electron changes. How many seconds (after entering the region in which there is a magnetic field) before the magnetic force on the electron is pointing due south? An electron enters a region in which there is a uniform electric field of 2.25 meuT in the z-direction. The electron moves through the region in a 'corkscrew' pattern as shown in Figure 39.24. The radius of th

Explanation / Answer


q =1.6*10^-19 C, B = 0.5 uT, v = 1000 km/s

(a) F = qvB = 1.6*10^-19*1000*1000*0.5*10^-6

F =8*10^-20 N

(b) F = q(vxB)

F = -(jxk) = -i

force is along west direction


(c) F =ma = qvB

9.1*10^-31*a = 8*10^-20

a = 8.8*10^10 m/s^2

from kinematic equations

v =u+at

t = 1000*1000/(8.8*10^10)

t = 1.14*10^-5 s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote