Two long, parallel conductors, separated by 13.0 cm, carry currents in the same
ID: 1445467 • Letter: T
Question
Two long, parallel conductors, separated by 13.0 cm, carry currents in the same direction. The first wire carries current I1 = 7.00 A, and the second carries I2 = 8.00 A (See figure below. Assume the conductors lie in the plane of the page.)
(a) What is the magnitude of the magnetic field created by I1 at the location of I2? T
(b) What is the force per unit length exerted on I2 by I1? N/m
(c) What is the magnitude of the magnetic field created by I2 at the location of I1? T
(d) What is the force per length exerted by I2 on I1? N/m
Explanation / Answer
a. B1 due to I1 at I2 = 2kI/a = 2*10^-7*7/0.13 = 107.69*10^-7 T
b. F1 per unit length due to I1 at I2 = BI = 107.69*10^-7 * 8 = 861.5 * 10^-7 N/m
c. B2 due to I2 at I1 = 2kI/a = 2*10^-7*8/0.13 = 123.07*10^-7 T
b. F2 per unit length due to I2 at I1 = BI = 123.07*10^-7 * 7 = 861.5 * 10^-7 N/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.