A convex (converging) lens produces a real, inverted image of an object that is
ID: 1445218 • Letter: A
Question
A convex (converging) lens produces a real, inverted image of an object that is magnified 2.40 times when the object is 37.0 cm from the lens. What is the focal length of the lens?
Since m = -2.4 and d(o) = 37cm; d(i) = m*d(o) => d(i) = 88.8 cm
Substituting back into the equation for focal length: 1/f = (1/37) + (1/88.8) => [f = 26.12 cm]
I have to submit online homework and this is my answer but it is considered wrong. What am I doing incorrectly? Thanks.
m = magnification
d(o) = object distance
d(i) = image distance
f = focal length
Explanation / Answer
Here,
magnification , m = -2.40
object distance , do = 37 cm
as magnification = -di/do
-2.40 = - di/37
di = 88.8 cm
Using lens formula
1/f = 1/di +1/do
1/f= 1/88.8 + 1/37
f = 26.2 cm
the focal length of the lens is 26.2 cm
Everything that you are doing seems correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.