Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A cyclotron designed to accelerate protons has an outer radius of 0.650 m. The p

ID: 1444131 • Letter: A

Question

A cyclotron designed to accelerate protons has an outer radius of 0.650 m. The protons are emitted nearly at rest from a source at the center and are accelerated through 600 V each time they cross the gap between the dees. The dees are between the poles of an electromagnet where the field is 0.400 T. (a) Find the cyclotron frequency for the protons in this cyclotron. rad/s (b) Find the speed at which protons exit the cyclotron. m/s (c) Find their maximum kinetic energy. eV (d) How many revolutions does a proton make in the cyclotron? revolutions (e) For what time interval does one proton accelerate? s

Explanation / Answer

(a) Protons with velocities v in a constant magntic field will move in circles of radius r in the plane perpendicular
to the magneticm field.
The centerward acceleration is given by

Fc = m v2/r = FB = qvB

Their velocity can also be related to their period T = 1/ f by

v =dr/dt =2r/T = 2r f

2r f = qrB/m

f =qB/2m = 6.09 MHz
This is the frequency of revolution for a proton anywhere inside the cyclotron


(b) Using our v(r) equation from (a) when r = R, we have

ve =qRB/m = (1.60 · 1019 C)·(0.650 m)·(0.400 T)/1.69 · 1027 kg = 24.6 MHz


(c)

K =1/2mv2 =(qrB)^2/2m = 5.12*10^-13

(d) The kinetic energy K is built up from 2N passes through V (twice per revolution).

N =K/2qV = 6.01 · 1013 J/2 ·(1.60 · 1019)·(600 V)= 3130


(e)

t = TN = N/ f = 513 µs

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote