A small, rigid object carries positive and negative 3.00 nC charges. It is orien
ID: 1444019 • Letter: A
Question
A small, rigid object carries positive and negative 3.00 nC charges. It is oriented so that the positive charge has coordinates (1.20 mm, 1.60 mm) and the negative charge is at the point (1.70 mm, 1.30 mm).
Find the torque acting on the object.
N · m ---Select--- i j k
(c) Find the potential energy of the object–field system when the object is in this orientation.
J
(d) Assuming the orientation of the object can change, find the difference between the maximum and the minimum potential energies of the system.
J
Explanation / Answer
charge q=3nC
position of +ve charge,(-1.2 mm, 1.6mm)
and
position of -ve charge, (1.7mm, -1.3 mm)
displacement vector, r=(-1.2-1.7)i+(1.6-(-1.3)) j
r=(-2.9)i+(2.9)j in mm
a)
dipole moment, P=q*r
P=3*10^-9*((-2.9)i+(2.9)j)*10^-3 C.m
P=[(-8.7*10^-12)i+(8.7*10^-12)j] C.m
b)
if electric field E=[7.8*10^3)i+(-4.9*10^3)j] N/C
torque, T=PXE
T=[(-8.7*10^-12)i+(8.7*10^-12)j]X[7.8*10^3)i+(-4.9*10^3)j]
T=(42.63*10^-9)k-(67.86*10^-9)k
T=(-25.23*10^-9)k N.m
c)
potential energy,
U=-P.E
U=[(-8.7*10^-12)i+(8.7*10^-12)j].[7.8*10^3)i+(-4.9*10^3)j]
U=(-67.86*10^-9)-(42.63*10^-9)
U=(-25.23*10^-9)k N.m
U=110.5*10^-9 J
U=110.5 nJ
d)
magnitude of P is, P=sqrt([(-8.7*10^-12)^2+(8.7*10^-12)^2]
P=1.23*10^-11 C.m
and
magnitude of E=sqrt((7.8*10^3)^2+(-4.9*10^3)^2)
E=9.21*10^3 N/C
Umax=P*E
Umax=1.23*10^-11*9.21*10^3
Umax=113.3 nJ
and
Umin=115.5 nJ
difference d=(115.5) -(-110.5)
d=226 nJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.