Twelve seconds after starting from rest, an object falling freely will have a sp
ID: 1443891 • Letter: T
Question
Twelve seconds after starting from rest, an object falling freely will have a speed of A ball is thrown 125 meters upward and then falls the same distance back to Earth. Neglecting air resistance, its total time in the air is A car accelerates at 2 meters per second per second. Assuming the car starts from rest, how much time does it need to accelerate to a speed of 30 m/s? When a rock thrown straight upwards gets to the exact top of its path, its An object covers a distance of 8 meters in the first second of travel, another 8 meters during the next second, and 8 meters again during the third second. Its acceleration in meters per second per second is approximatelyExplanation / Answer
a) v= gt = 9.8 (12) = 117.6 m/s
b) let's calculate the velocity with which the ball is thrown,
u = sqroot( 2 x 9.8 x 125) = 49.5 m/s
total time of flight =[ 49.5 + 49.5]/ (9.8) = 10.10 seconds ( about 10 seconds)
c) a= 2 m/s^ 2, u = 0 m/s v = 30m/s
t= ( v-u)/ a= 30/2 = 15 sec
d) option A ( velocity is 0 but acceleration in the entire path is 10 m/s^2)
e) as the body is travelling with a constant velocity = 8/1 = 8 m/s , it's acceleration is 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.