A circular area with a radius of 7.40 cm lies in the x-y plane. A.) What is the
ID: 1443828 • Letter: A
Question
A circular area with a radius of 7.40 cm lies in the x-y plane.
A.) What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.246 T that points in the +z direction? (units are Wb).
B.) What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.246 T that points at an angle of 53.2 from the +z direction? (units are Wb)
C.) What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.246 T that points in the +y direction? (Units are Wb)
Explanation / Answer
A) magnetic flux = B . A (dot product)
A = pi x 0.074^2 k = 0.0172 m^2 k
B = 0.246 T k
Flux = (0.246k)(0.0172k) = 4.232 x 10^-3 Wb
B) flux = B.A = |B||A| cos@
where @ is the angle between area vector and field vector.
@ = 53.2
flux = 4.323 x 10^-3 x cos53.2 = 2.535 x 10^-3 Wb
C) B = 0.246 T j
A = 0.0172 m^2 k
flux = B.A = (0.246 j) . (0.0172k) = 0
Or @ = 90 deg
and cos 90 = 0
so flux = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.