This is the beginning of the question. A 2.40-cm-high insect is 1.10 m from a 12
ID: 1443629 • Letter: T
Question
This is the beginning of the question.
A 2.40-cm-high insect is 1.10 m from a 121-mm-focal-length lens. Where is the image? Follow the sign conventions.
I have found the answer for this part, but then it goes onto say...
D. Where is the image of the insect if the focal length of the lens is f=121mm? Follow the sign conventions.
E. How high is the image of the insect if the focal length of the lens is f=121mm? Follow the sign conventions.
F. What type is the image of the insect if the focal length of the lens is f=121mm?
(a). virtual upright
(b). real, inverted
(c). real, upright
(d). virtual, inverted
Explanation / Answer
D)
do = object distance = 1.10 m
di = image distance
f = focal length = - 0.121 m
using the lens equation
1/di + 1/do = 1/f
1/di + 1/1.10 = 1/(-0.121)
di = - 0.109 m
E)
using the magnification equation
hi/ho = - di/do
hi / 2.40 = - (-0.109) / 1.10
hi = 0.238 m
F)
virtual , upright
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.