An inclined plane of angle = 20.0° has a spring of force constant k = 520 N/m fa
ID: 1443546 • Letter: A
Question
An inclined plane of angle = 20.0° has a spring of force constant k = 520 N/m fastened securely at the bottom so that the spring is parallel to the surface as shown in the figure below. A block of mass m = 2.59 kg is placed on the plane at a distance d = 0.297m from the spring. From this position, the block is projected downward toward the spring with speed v = 0.750 m/s. By what distance is the spring compressed when the block momentarily comes to rest?
solve and explain please
An inclined plane of angle theta = 20.0 degree has a spring of force constant k = 520 N/m fastened securely at the bottom so that the spring is parallel to the surface as shown in the figure below. A block of mass m = 2.59 kg is placed on the plane at a distance d = 0.297m from the spring. From this position, the block is projected downward toward the spring with speed v = 0.750 m/s. By what distance is the spring compressed when the block momentarily comes to rest?Explanation / Answer
we can solve it by conservation of energy
0.5mv^2 + mg(h+x) = 0.5kx^2
0.72 +2.59*9.81(0.297cos20 + xcos20) = 0.5*520x^2
7.09 + 0.72+ 23.87 x = 260 x^2
x = 0.225 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.