The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the e
ID: 1442610 • Letter: T
Question
The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the edge of an offshore oil rig. As she fires a gun, she is driven back over the edge and into the sea. Suppose the mass of a bullet is 0.013 kg, and its velocity is +716 m/s. Her mass (including the gun) is 48 kg.
(a) What recoil velocity does she acquire in response to a single shot from a stationary position, assuming that no external force keeps her in place? m/s
(b) Under the same assumption, what would be her recoil velocity if, instead, she shoots a blank cartridge that ejects a mass of 5.0 10-4 kg at a velocity of +716 m/s? m/s
Explanation / Answer
linear momentum conserve
pi = pf
initially no motion = pi = 0
0 = m1v1 + m2v2
v1 = -m2v2/m1
v1 = -0.013 * 716 /48
v1 = -0.1939 m/s = -0.2 m/s
here negative sign showing that bullet and the woman move in opposite directions when the gun is fired.
part b )
here m2 = 5 x 10^-4 kg
v2 = 716 m/s
v1 = -7.458 x 10^-3 m/s
here negative sign showing that bullet and the woman move in opposite directions when the gun is fired.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.