The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the e
ID: 1440693 • Letter: T
Question
The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the edge of an offshore oil rig. As she fires a gun, she is driven back over the edge and into the sea. Suppose the mass of a bullet is 0.045 kg and its velocity is +702 m/s. Her mass (including the gun) is 54 kg. (a) What recoil velocity does she acquire in response to a single shot from a stationary position, assuming that no external force keeps her in place? (b) Under the same assumption, what would be her recoil velocity if, instead, she shoots a blank cartridge that ejects a mass of 5.0 x 10-4 kg at a velocity of +702 m/s?
Explanation / Answer
GIVEN:v(b)=702m/s,m(b)=0.045kg,m(f)=54kg
A) Conservation of momentum:
v(f) = v(b)m(b)/m(f)= 702* 0.045 / 54
=0.585m/sec
B) v(b)=702m/s,m(b)=5*10^-4kg,m(f)=54kg
v(f) = v(b)m(b)/m(f)
= 702 * 5*10^-4 / 54
=605*10^-3 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.