A disk-shaped merry-go-round (mass = 155 kg and radius = 2.63 m) initially rotat
ID: 1442533 • Letter: A
Question
A disk-shaped merry-go-round (mass = 155 kg and radius = 2.63 m) initially rotates freely with an angular speed of 0.641 rev/s. A 59.4 kg person runs tangential to the rim of the merry-go-round at 3.41 m/s (running in the same direction that the disk is rotating). When he reaches the merry-go-round, he jumps onto its rim and holds on.
a) What is the magnitude of the final angular speed* of the merry-go-round?
b) Determine the initial kinetic energy of the system*, before the person jumps on the merry-go-round.
System = person + merry-go-round
c) Determine the final kinetic energy of the system, after the person jumped onto the merry-go-round.
Explanation / Answer
m1 =155 kg , r =2.63 m , v =3.41 m/s, w1 =0.641 rev/s
w1 = (0.641*2*3.14) rad/s= 4.026 rad/s
From conservation of angular momentum
I1w1 +m2vr = (I1+I2) w2
Moment of inertia of disk I1 = m1r^2/2
(155*2.63*2.63*4.026/2) +(59.4*3.41*2.63) = ((155*2.63*2.63/2)+(59.4*2.63*2.63))w2
w2 =2.842 rad/s
w2 =(2.842/6.28) = 0.453 rev/s
(b) K1 =(1/2)I1w1^2 + (1/2)mv^2
K1 = (0.5*155*2.63*2.63*4.026*4.026/2) +(0.5*59.4*3.41*3.41)
K1 =4690 J
(c) K2 = (1/2)(I1+I2)w2^2
K2 = (0.5)(((155*2.63*2.63/2)+(59.4*2.63*2.63))(2.842*2.842)
K2 = 3824 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.