Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rocket ship, with mass m=20,000kg and engines mounted perpendi cularly in the

ID: 1441776 • Letter: A

Question

A rocket ship, with mass m=20,000kg and engines mounted perpendi cularly in the x- and y-directions, fires both rockets simultanesously. The engine oriented in the x-directions fires for 3 s and shuts off. The engine oriented in the y-direction fires for 7 s and shuts. The force from the engine in the x-direction in 50,000 N, and the force from the engine in the y-direction is 100,000 N. Make a scatter plot of the y-position of each partied as a function of the x-position, showing the trajectory of the rocket. Use Excel to determine the following. While the engines firing, what is the acceleration of the rocket in the x-and y-directions? After 7 s, what is the velocity of the rocket in the x- and y-directions? After 7 s, what is the speed of the rocket? After 7 s, how far has the rocket travelled in the x-direction? How far travelled in the y-direction? After 7s, what is the displacement of the rocket? After 10s/is the displacement of the rocket the same as the distance travelled? Ex[plain. If the mass of the rocket is doubled, what happens to the displacement?

Explanation / Answer

given that

mass M=20.000 kg

the force on X-axis =50,000 N

the force on Y-axis =1,00,000 N

concept:

this problem belongs to basing on newtrons third law

and motion of rocket

Formula:

force =M*V/t

calculation:

(1) the acceleration of X-axis on Fx=MAx

acceleration of X-axis on =Fx/M

=50000/20000

=2.5 m/s^2

acceleration of Y-axis =Fy/M

=100000/20000

=5 m/s^2

(2) the velocity of rocket in X-axis Vx=Fx*t/M

=50000*7/20000

=17.5 m/s

the velocity of rocket in Y -axis Vy=Fy*t/m

=100000*7/20000

=35 m/s

(3) the speed of rocket ={Vx^2+Vy^2}^1/2

={17.5^2+35^2}^1/2

={306.25+1225}1/2

={1531.25}^1/2

=39.13 m/s

(4) after 7s

the displacement on X-axis =Vx*t

=17.5*7

=122.5 m

the displacement on Y-axis =Vy*t

=35*7

=245 m

after 10 s

the displacement X-axis =Vx*t

=17.5*10

=175 m

the displacement Y-axis =Vy*t

=35*10

=350 m

(6) if mass of rocket is doubled

the displacement is also drecases at half

because S=m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote