A 36.0-kg child takes a ride on a Ferris wheel that rotates four times each minu
ID: 1441574 • Letter: A
Question
A 36.0-kg child takes a ride on a Ferris wheel that rotates four times each minute and has a diameter of 20.0 m. (a) What is the centripetal acceleration of the child? Magnitude m/s^2 direction (b) What force (magnitude and direction) does the seat exert on the child at the lowest point of the ride? magnitude N direction (c) What force does the seat exert on the child at the highest point of the ride? magnitude N direction (d) What force does the seat exert on the child when the child is halfway between the top and button? (Assume the Ferris wheel is rotating clockwise and the child is moving upward.) magnitude N direction degree counter-clockwise from the horizontalExplanation / Answer
cenAngular velocity = 4 rev / min
V = 4*2*pi*R / 60 = 4.188 m/s
centripetal force = mv^2 /R = 36*4.188^2 / 10 = 63.166 m/s^2
Fc = ma
Centripetal acceleration (a) = 63.166/36 = 1.754 m/s
b.) net force the seat exert = Fc + mg
F = 63.166 + 36*9.81 = 416.326 N
c.) force exert by the seat at top of the circle = Fc - Mg
F = 63.166 - 36* 981 = 289 .994 N
d.) F = sqrt ( Fc^2 + (mg)^2 )
F = 358.76 N
315o couner clockwise from horizontal
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.