How do you solve #5 and #6? Q=CV E=(l/2) CV^2 V=IR P=I^2R C=epsilon_0 A/d R=rho
ID: 1441260 • Letter: H
Question
How do you solve #5 and #6?
Q=CV E=(l/2) CV^2 V=IR P=I^2R C=epsilon_0 A/d R=rho L/A A 470 0hm resistor is connected across a 90 volt dc power supply. How many electrons pass through the resistor each second? You expect a large numerical result. What power is dissipated by the resistor? In a photoflash unit, a 300 mu F capacitor is charges by two 1.5 volt batteries connected in series. What charge is stored in the capacitor? How meant extra electrons build up on the negative plate of the capacitor? What energy is stored there when the capacitor is fully charged?Explanation / Answer
5)
current i = V/R
i = 0.33 A
n = no of electrons per second
i = n x1.6x10^-19
n = 2.1 x10^18
Power = V^2 /R
P = 17.234 Watt
6)
Charge
Q = CV
Q = 300x3 uC
Q = 900 uC
Energy
U = 0.5x C X V^2
U = 0.00135 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.