A mass m 1 = 4.2 kg rests on a frictionless table and connected by a massless st
ID: 1440977 • Letter: A
Question
A mass m1 = 4.2 kg rests on a frictionless table and connected by a massless string to another mass m2 = 4.1 kg. A force of magnitude F = 26 N pulls m1 to the left a distance d = 0.73 m.
1)
How much work is done by the force F on the two block system?
J
2)
How much work is done by the normal force on m1 and m2?
J
3)
What is the final speed of the two blocks?
m/s
4)
How much work is done by the tension (in-between the blocks) on block m2?
J
5)
What is the tension in the string?
N
6)
The net work done by all the forces acting on m1 is:
positive
zero
negative
7)
What is the NET work done on m1?
J
Explanation / Answer
v^2 = 2*3.13*0.73
v = 2.14 m/s
4) the tension is
T = m2*a = 4.1*3.13 N = 12.8 N
Work = tension*distance = T*s = 12.8*0.73 Nm = 9.37 Nm
5) see 4)
6) there are two forces on m1 that do work: F and T:
work by F = F*s = 26*0.73 Nm
work by T = - 12.8*0.73 Nm ( opposite direction of T vs. F)
7) Net work = (F - T)*s = (26 – 12.8)*0.73 = 9.636 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.