The lightbulb in the circuit shown here(Figure 1) has a resistance of 12 ; the r
ID: 1440323 • Letter: T
Question
The lightbulb in the circuit shown here(Figure 1) has a resistance of 12 ; the rod is 1.31 m long and moves to the left with a constant speed of 3.4 m/s ; the strength of the magnetic field is 2.0 T .
A) Suppose we now adjust the strength of the magnetic field until the speed of the rod is 2.33 m/s , keeping the force equal to 1.9 N . What is the new magnitude of the magnetic field?
B) Why is the magnetic force exerted on the rod to the right?
C) Why is the direction of the induced current clockwise?
Explanation / Answer
given that
resistance R=12
magnetic field B=2 T
length l=1.31 m
speed V=3.4 /s
concept : this problem belongs to basing on electro magnetic induction
formula :
the potential difference e=Blv
calculation :
the potential difference e= 2*1.31*3.4
=8.908 V
(A) the new magnitude of magnetic field
speed v=2.33 m/s
force F =1.9 N
the force F=Bev
1.9=B*8.908*2.33
magnetic field B =1.9/8.908*2.33
=1.9/20.75564
=0.09 T
(B)the current i=8.908/12
=0.742 A
the magnetic force Fm=Bil
=0.09*0.742*1.31
=0.0874818 N
(c) the direction of induced current is left to right
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.