Two circular loops of wire, each containing a single turn, have the same radius
ID: 1438569 • Letter: T
Question
Two circular loops of wire, each containing a single turn, have the same radius of 4.9 cm and a common center. The planes of the loops are perpendicular. Each carries a current of 1.6 A. What is the magnitude of the net magnetic field at the common center?
T
Two long, straight wires are separated by 0.12 m. The wires carry currents of 7.5 A in opposite directions, as the drawing indicates.
(a) Find the magnitude of the net magnetic field at the point A.
T
(b) Find the magnitude of the net magnetic field at the point B.
T
Explanation / Answer
a) at point A
Bnet = B1 - B2
= mue*I1/(2*pi*d1) - mue*I2/(2*pi*d2)
= 4*pi*10^-7*1.6/(2*pi*0.03) - 4*pi*10^-7*1.6/(2*pi*0.15)
= 8.53*10^-6 T
b) at point B
Bnet = B1 + B2
= mue*I1/(2*pi*d1) + mue*I2/(2*pi*d2)
= 4*pi*10^-7*1.6/(2*pi*0.06) + 4*pi*10^-7*1.6/(2*pi*0.6)
= 5.87*10^-6 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.