A 7.00 cm wire is being pulled along a U-shaped wire at a speed of 7.30 m/s. The
ID: 1438297 • Letter: A
Question
A 7.00 cm wire is being pulled along a U-shaped wire at a speed of 7.30 m/s. The system is in a perpendicular magnetic field. The total resistance of the system is 0.800 . If the power dissipated in the system is 3.60 W, what is the strength of the magnetic field?
1.50 T
0.0564 T
1.70 T
3.32 T
Question 2
A coil is in a perpindicular magnetic field that is described by the expression B = 0.0500t + 0.0700t2. The 6.00 cm diameter coil has 21 turns and a resistance of 0.500 . What is the induced current at time t = 6.00 s?
0.0309 A
0.335 A
0.106 A
0.00238 A
Question 3
A 3.10 cm diameter solenoid has a magnetic field inside of 2.10 T. The magnetic field changes at a rate of 4.30 T/s. What is the electric field strength inside the solenoid at a point on the axis?
0.0666 V/m
0 V/m
0.0163 V/m
2.15 V/m
Explanation / Answer
part 1 )
P = e^2/R
3.6 = e^2/0.800
e = sqrt(3.6*0.800)
e = vBL
B = e/vL
v = 7.3 m/s
L = 7cm = 0.07 m
B = 3.32 T
part b )
e =Ndphi/dt
phi = BA
A = pi*d^2/4 = d = 6cm = 6 x 10^-2 m
dB/dt = 0.0500 + 0.14t
at t = 6
dB/dt = 0.0500 + 0.14*6 = 0.89
e = 21*pi*(6*10^-2)^2 * 0.89/4
e = 0.0528 V
I = e/R
I = 0.106 A
part 3 )
E = r/2 * dB/dt
r = 0
E = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.