A hungry student working in a cafeteria decides to eat from plates of food that
ID: 1437819 • Letter: A
Question
A hungry student working in a cafeteria decides to eat from plates of food that pass on a conveyor belt. The plates are separated by 3.0m , and the belt moves at a speed of 9m/min . How many plates of food does the student eat per minute? Express your answer using two significant figures. As the student's hunger is appeased, he moves with the belt at a speed of 6m/min . Determine the number of plates of food that now reach the student each minute. (This change is similar to the Doppler shift for a moving listener.)
Explanation / Answer
Here,
speed of belt , v = 9 m/min
as plates are seperated by d = 3 m
number of plates from which student eat per min = v/d
number of plates from which student eat per min = 9/3
number of plates from which student eat per min = 3
-----------------------------
Now, for the number of plates reaching the student
the number of plates reaching the student = (9 - 6)/d
the number of plates reaching the student = 3/3
the number of plates reaching the student = 1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.