A hungry student working in a cafeteria decides to eat from plates of food that
ID: 1263425 • Letter: A
Question
A hungry student working in a cafeteria decides to eat from plates of food that pass on a conveyor belt. The plates are separated by 3.4m , and the belt moves at a speed of 8.5m/min .
How many plates of food does the student eat per minute?
Express your answer using two significant figures.
As the student's hunger is appeased, he moves with the belt at a speed of 5.6m/min . Determine the number of plates of food that now reach the student each minute. (This change is similar to the Doppler shift for a moving listener.)
Please show work.
Explanation / Answer
No. of plates comes to the student per minute = speed / distance between consecutive plates
= 8.5 / 3.4 = 2.5 plates
now relative speed of belt (or plates) w.r.t student = Vbelt - Vstudent
= 8.5 - 5.6 = 2.9 m / min
Now no. of plates = 2.9 / 3.4 = 0.853 plates per min.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.