A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor
ID: 1437667 • Letter: A
Question
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 40.0 m/s, and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 40 degree above horizontal with a speed of 60.0 m/s. The ball and bat are in contact for 1.85 ms. Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right Express your answer using two significant figures. Find the vertical component of the average force on the ball. Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
taking +ve x-direction to the right
ball leaves the bat with horizontal velocity Vh = -60*cos(40 degree) = -45.96 m/s
velocity before impact = 40 m/s
after impact acceleration of the ball a = dv/dt = (-45.96 - 40)/(1.85*10^-3) = -46.46*10^3 m/s^2
A) force exerted on ball in horizontal direction Fx = m*a = -0.145*46.46*10^3 = -6.73 kN
B) acceleration in vertical direction a = 60*sin(40 degree)/(1.85*10^-3) = 20.84*10^3 m/s^2
force exerted in vertical direction Fy = 0.145*20.84*10^3 = 3.02 kN
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.