A circular area with a radius of 7.10 cm lies in the x - y plane. Part A What is
ID: 1437346 • Letter: A
Question
A circular area with a radius of 7.10 cm lies in the x-y plane.
Part A
What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.242 T that points in the +z direction?
Part B
What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.242 T that points at an angle of 52.7 from the +z direction?
Part C
What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.242 T that points in the +y direction?
Explanation / Answer
A) area, A = pi r^2 = pi x 0.071^2 = 0.0158 m^2
magnetic field, B = 0.242 T
magnetic flux = B.A = |B||A| cos@
@ is the angle between Area and field vector.
@ = 0 deg
flux = 0.0158 x 0.242 x cos0 = 3.82 x 10^-3 T m^2
B) @ = 52.7 deg
flux = 0.0158 x 0.242 x cos52.7 = 2.32 x 10^-3 T m^2
C) @ = 90
and cos90 = 0
flux = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.