Two identical blocks, each with a mass of 12.4 kg, arc pulled along a horizontal
ID: 1436888 • Letter: T
Question
Two identical blocks, each with a mass of 12.4 kg, arc pulled along a horizontal surface by a horizontal force P that acts on the forward block. A rope connects the forward and rear blocks. The acceleration of the blocks is 1.94 m/s^2 and is constant. The coefficient of kinetic friction between the blocks and the surface is 0.312. [[TLO 4.9, TLO 4.3, TLO 4.5, TLO 4.6]] What is the magnitude of the net force on the forward block? ___________ N What is the magnitude of the net force on the rear block? ___________ N What is the magnitude of P ? ___________ N What is the tension in the rope? ___________ NExplanation / Answer
a)24.056N
b)net force on the rear block=44.2432-12.4X0.312=40.3744N
c)F=(12.4+12.4)X1.94=48.112N
d)tension in the rope=48.112-(12.4X0.312)=44.2432N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.