Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You have a trainable monkey that can turn a crank on a generator to produce a ma

ID: 1436363 • Letter: Y

Question

You have a trainable monkey that can turn a crank on a generator to produce a maximum voltage V = 170 V, comparable with the US electric power system. You have a large horse-shoe magnet for which B = 0.50 T and a coil of area A = 0.0350 m^2. The coil has 26 turns of wire. At what frequency must the monkey rotate the coil in the magnetic field? An electro-magnetic wave has a wavelength of 800 nm. Determine the frequency for the wave. Is the wave part of the infrared, visible, or ultraviolet part of the electromagnetic spectrum? Is an electro-magnetic wave a transverse or a longitudinal wave? The light emitted by a helium-neon laser has a wavelength lambda = 632.8 nm in air. Calculate the wavelength for this light in zircon which has an index of refraction n = 1.923. If the laser beam strikes the face of zircon at an angle theta_i = 23.0 degree relative to the normal, what is the refracted angle inside the zircon?

Explanation / Answer

flux = N*B*A*coswt

emf = rate of change in flux


emf = N*B*A*w*sinwt


Emax = N*B*A*w = N*B*A*2*pi*f

170 = 26*0.5*0.035*2*pi*f


f = 59.5 Hz


________________

7)


frequency f= c/lambda

f = (3*10^8)/(800*10^-9)

f = 3.75*10^14 Hz


ultraviolet


transverse

________________


8)

wavelength in zircon = 632.8/1.923 = 329.1 nm

from snells law


n1*sintheta1 = n2*sintheta2

1*sin23 = 1.923*sintheta2


theta2 = 11.72 degrees

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote