You have a stopwatch, a disk and a system to measure angular speeds. At t=0 you
ID: 1352487 • Letter: Y
Question
You have a stopwatch, a disk and a system to measure angular speeds. At t=0 you start the stop watch. You observe that at t=0.3674 s the disk has an angular velocity of 23.0 rad/s . At this instant you push on the disk and let it spin up with a constant angular acceleration of 26.0 rad/s2 until the time on your stopwatch is t = 2.10 s at which point you leave it (i.e. you are no longer touching it). Immediately after you let it go, you observe that friction forces are acting on it and the disk turns through an additional angle of 436 rad at constant angular acceleration before coming to a stop.
By how many radians did the disk turn between t=0.3674s and the time it stopped?
Explanation / Answer
You have a stopwatch, a disk and a system to measure angular speeds. At t=0 you
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.