A circular armature coil is used in a motor with a uniform magnetic field of 4.5
ID: 1434741 • Letter: A
Question
A circular armature coil is used in a motor with a uniform magnetic field of 4.50 T. The coil has a diameter 85 cm, a resistance of 45 , and generates a back emf of 109 VRMS when running a full speed under no load at the angular frequency A.
(A) At what angular frequency, B relative to A does the coil be need to be rotated to generate a back emf of 89 VRMS?
B = ??? A
(B) If this motor is operating on 120 VRMS now with a load (e.g running a fan) and at the angular frequency A, how much current is flowing throught the motor?
(A)
Explanation / Answer
Here,
magnetic field , B = 4.5 T
diamtere , d = 85/2 cm
d = 42.5 cm = 0.425 m
R = 45 Ohm
Vrms = 109 Vrms
A)
Vrmsb = 89 V
as VrmsA/VrmsB = wA/wB
120/89 = wA/wB
wA/wB = 1.348
wB = 0.742 * wA
B)
as Vrms = 120 V
R = 45 Ohm
current in the motor = (120 - back emf)/R
current in the motor = (120 - 109)/45
current in the motor = 11/45
current in the motor = 0.244 A
the current in the motor is 0.244 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.