A circular armature coil is used in a motor with a uniform magnetic field of 4.4
ID: 1322852 • Letter: A
Question
A circular armature coil is used in a motor with a uniform magnetic field of 4.45 T. The coil has a diameter 100 cm, a resistance of 25 ?, and generates a back emf of 107 VRMS when running a full speed under no load at the angular frequency ?A.
(A) At what angular frequency, ?B relative to ?A does the coil be need to be rotated to generate a back emf of 87 VRMS?
?B = ? ?A
(B) If this motor is operating on 120 VRMS now with a load (e.g running a fan) and at the angular frequency ?A, how much current is flowing throught the motor?
? A
Explanation / Answer
A) wB = 87/107 = 0.813
B) I = (120 - 107) / 25 = 0.52 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.