A plant to generate electricity exploits a temperature difference in the ocean n
ID: 1434184 • Letter: A
Question
A plant to generate electricity exploits a temperature difference in the ocean nearby. At the surface the temperature is 28 C and in a colder, deeper region it is 7 C
A) Assuming that the plant were able to achieve the maximum efficiency, determine the rate at which heat would have to be absorbed from the surface water to generate 210 kW of power.
Express your answer using two significant figures.
B) At what rate would heat be rejected into the colder water?
Express your answer using two significant figures.
C) Assume that the cold water that enters the plant from the deeper region leaves the plant at a temperature of 11 C. Determine the rate, in L/s, at which cold water must flow through the system.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
A) maximum efficiency = (Th - Tc)/Th
= 21/301.15
= 0.0697
=> W/Qh = 0.0697
=> Qh = 210/ 0.0697
= 3012.912 kW -------------> rate at which heat would have to be absorbed
B) rate would heat be rejected into the colder water = 3012.912 - 210
= 2802.912 kW
C) Here, 2802.912 * 103 = m * 4186 * 4
=> m = 167.398 kg/sec
= 167.398 L/sec -------------> rate, in L/s, at which cold water must flow through the system.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.