About 2% of the energy used by an incandescent light bulb is emitted as visible
ID: 1434174 • Letter: A
Question
About 2% of the energy used by an incandescent light bulb is emitted as visible light. About 15% of the energy used by a compact fluorescent bulb is emitted as visible light. The wattage rating a blub gives the total power consumed. Which emits more visible power? A 100 W light incandescent light bulb or a 32 W compact fluorescent light bulb? What is the resistance of a 100 W light bulb. (Assume that the voltage across the bulb is 120 V.) What is the resistance of a 32 W light bulb. (Assume that the voltage across the bulb is 120 V.) What is the current through a 100 W light bulb. (Assume that the voltage across the bulb is 120 V.) What is the current through a 32 W light bulb. (Assume that the voltage across the bulb is 120 V.)Explanation / Answer
A) incandescent ligt emits 2% energy as visible light
hence visible emitted light power = 100 x 2 /100 = 2 W
Compact fluroscent ligt emits 15% energy as visible light
hence visible emitted light power = 32x 15 /100 = 4.8 W
hence Compact fluroscent emitts more visible power.
B) P = V^2 /R
100 = 120^2 / R
R = 144 ohm
C) 32 = 120^2 / R
R = 450 ohm
D) P = VI
100 = 120 I
I = 0.83 A
E) P = VI
32 = 120 I
I = 0.27 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.