Able Co. has $218,000 in taxable income and Bravo Co. has $5,600,000 in taxable
ID: 2708296 • Letter: A
Question
Able Co. has $218,000 in taxable income and Bravo Co. has $5,600,000 in taxable income. Suppose both firms have identified a new project that will increase taxable income by $12,000.
a. By how much the additional project will increase Able Co.'s taxes?
b. By how much the additional project will increase Able Co.'s taxes?
Taxable income Tax Rate
$0 | $50,000 15%
50,001 | 75,000 25%
75,001 | 100,000 34%
100,001 | 335,000 39%
335,001 | 10,000,000 34%
Explanation / Answer
A
Able Co.'s present income is $218000, hence its income tax rate is 39%
Hence, increase in taxable income = 12000*39% = $4680
B
Able Co.'s present income is $5600000, hence its income tax rate is 34%
Hence, increase in taxable income = 12000*34% = $4080
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.