A diver of mass 60 kg, on entering water with an initial velocity of 16.88 ms^-1
ID: 1434147 • Letter: A
Question
A diver of mass 60 kg, on entering water with an initial velocity of 16.88 ms^-1, experiences a force of resistance, due to the water opposing motion, of magnitude 180 nu Newtons, where nu is the velocity- of the diver in ms^-1. In addition to the force of gravity, the diver also experiences a constant upward buoyancy force of 720 N. Take the origin of motion to be at the surface of the water. The magnitude g of the acceleration due to gravity can be taken as 10 m/s^2. Calculate the maximum depth, in metres, the diver will submerge. Give your answer to 3 decimal places.Explanation / Answer
according to Newton's second law,
F = m a
mg - F_buoyancy - F_resistance = m a
60(10) - 720 - 180v = 60 (dv/dt)
-120 - 180v = 60 (dv/dt)
all sides divided by 60
dv/dt + 3v = -2
= e^( 3 dt) = e^(3t)
v = - 2 dt + c
v e^(3t) = - 2 e^(3t) dt + c
v e^(3t) = - (2/3)e^(3t) + c
v = -2/3 + c e^(-3t)
initial condition, v = 16.87 at t = 0
16.87 = -2/3 + c e^(-3 * 0)
c = 17.5367
v = -2/3 + 17.5367 e^(-3t)
v = dx/dt
x = v dt
x = (-2/3 + 17.5367 e^(-3t)) dt
x = - (2/3)t - 5.8456 e^(-3t) + C
initial condition, x = 0 at t = 0
0 = - (2/3)*0 - 5.8456 e^(-3*0) + C
C = 5.8456
final solution,
x = - (2/3)t - 5.8456 e^(-3t) + 5.8456
x = - (2/3)t + 5.8456 (-e^(-3t) + 1)
at maximum depth, v = 0
v = -2/3 + 17.5367 e^(-3t)
0 = -2/3 + 17.5367 e^(-3t)
t = 1.0899 s
and maximum depth is
x = - (2/3)t + 5.8456 (-e^(-3t) + 1)
x = - (2/3)(1.0899) + 5.8456 (-e^(-3 * 1.0899) + 1)
x = 4.8968 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.