6. 1/2 points | Previous Answers Tipler6 27.P.029 My Notes Ask Your Teacher The
ID: 1434056 • Letter: 6
Question
6. 1/2 points | Previous Answers Tipler6 27.P.029 My Notes Ask Your Teacher The figure below shows two long, straight wires in the xy plane and paralel to the x axis. One wire is at y each wire is 18 A -6.0 cm and the other wire is at y +6.0 cm. The current in -60 cm +6.0 cm (a) Find the magnetic field on the z axis at z+7.7 cm if the currents are both in the -x direction 58.2 (b) Find the magnetic field on the axis at z = +7.7 cm if the current in the wire at y =-6.0 cm is in the-X direction and the current in the wire at cm is in the +X direction eBook Submit AnswerSave Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
B1 = uo i/2pi r
here r= sqrt (6*6+7.7*7.7) = 9.76cm =0.0976m, i= 18A
B1= uo i/2pi r=0.000036885T =36.9 uT
B2=36.9 uT
Smaller component(i.e. 6/9.76 component) of B due to both wire will be added up (unlike the larger component got added in previous part which you solved) and larger component will be cancelled out (i.e. 7.7/9.76 component)
B= 2 *B1 * 6/9.76 = 36.9 *12/9.76 = 45.4 uT
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.