6. -/6 points SerPSE9 8.P016.soin. My Notes Ask Your Teacher A 34.5 kg box initi
ID: 2031853 • Letter: 6
Question
6. -/6 points SerPSE9 8.P016.soin. My Notes Ask Your Teacher A 34.5 kg box initially at rest is pushed 5.65 m along a rough, horizontal floor with a constant applied horizontal force of 140 N. If the coefficient of friction between box and floor is 0.300, find the following. (a) the work done by the applied force (b) the increase in internal energy in the box-floor system due to friction (c) the work done by the normal force (d) the work done by the gravitational force (e) the change in kinetic energy of the box (f) the final speed of the box m/s 7. 2/2 points | Previous Answers SerPSE9 8.P017 My Notes Ask Your Teacher OExplanation / Answer
a)
Work done by the applied force is
W=Fd =140*5.65 =791 J
b)
The Increase in internal energy
dU=umgd =0.3*34.5*9.81*5.65 =573.66 J
c)
Work done by normal force
WN=0 J
d)Work done by gravitational force
W=0 J
e)
Change in Kinetic energy of the box
dK=791-573.66 =217.34 J
f)
(1/2)*34.5*V2=217.34
V=3.55 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.