Easy High School Physics homework. Just zoom in, thanks. Solve the following pro
ID: 1433854 • Letter: E
Question
Easy High School Physics homework. Just zoom in, thanks.
Solve the following problems on your own paper. Show all work including the original equations, algebraic manipulations, and substitutions (including units). A motorbike can accelerate from rest to a speed of 24.0 m/s in 20.0 s. What is the acceleration of the bike? A skateboarder initially traveling at 4 m/s accelerates at a rate of 1.5 m/s^2 for 2.5 seconds. What is his final velocity? A bus moving at 20 m/s slows at a rate of 4 m/s^2. How long does it take the bus to stop? A car whose initial speed is 30.0 m/s slows at a rate of -3 m/s^2 in 5.00 s. Determine the final velocity of the car. The driver of a car sees a traffic light turn red, and goes from 80 km/hr to a dead stop in 9 sec. Calculate the car's acceleration. (Careful!)Explanation / Answer
1)
vi = 0 m/s
vf = 24 m/s
t = 20 s
use
vf = vi + a*t
24 = 0 + a*20
a = 1.2 m/s^2
Answer: 1.2 m/s^2
2)
vi = 4 m/s
vf=?
a = 1.5 m/s^2
t = 2.5 s
use:
vf = vi + a*t
= 4+1.5*2.5
= 7.75 m/s
Answer: 7.75 m/s
3)
vi = 20 m/s
vf = 0 m/s
a = -4 m/s^2
t = ?
use:
vf = vi + a*t
0 = 20 + (-4)*t
t = 5 s
Answer: 5 s
4)
vi = 30 m/s
a = -3 m/s^2
t = 5 s
use:
vf = vi + a*t
= 30 - 3*5
= 15 m/s
Answer: 15 m/s
5)
vi = 80 km/hr = 80*1000 / 3600 m/s = 22.22 m/s
t = 9 s
vf = 0 m/s
use:
vf = vi + a*t
0 = 22.22 +a*9
a = -2.47 m/s^2
Answer: -2.47 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.