Eastevan Company calculated its return on investment as 10 percent. Sales are no
ID: 2512070 • Letter: E
Question
Eastevan Company calculated its return on investment as 10 percent. Sales are now $500,000, and the amount of total operating assets is $520,000 Required a. If expenses are reduced by $53,300 and sales remain unchanged, what return on investment will result? (Round your answer to 2 decimal places.(i.e., .2345 should be entered as 23.45).) b. If both sales and expenses cannot be changed, what change in the amount of operating assets is required to achieve the same result? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole dollar amount.) a. Return on investment b. Operating assets must byExplanation / Answer
a) Net income = 520000*10% = 52000
Net income = 52000+53300 = 105300
ROI = 105300*100/520000 = 20.25%
b) ROI = Net income*100/operating assets
20.25% = 52000*100/X
0.2025X = 5200000
X = 256790
Operating assets must reduced by 263210
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.