Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a comm
ID: 1433758 • Letter: T
Question
Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a common terminal speed of 58.30 m/s. Suddenly, they push away from each other. Immediately after separation, the first skydiver (who has a mass of 89.30 kg) has the following velocity components (with "straight down" corresponding to the positive z-axis):
v1x=4.930
v1y=4.250
v1z=58.3
What are the x- and y-components of the velocity of the second skydiver, whose mass is 52.20 kg, immediately after separation?
What is the change in kinetic energy of the system?
Explanation / Answer
Here,
m1 = 89.30 Kg
m2 = 52.2 Kg
v1x=4.930
v1y=4.250
v1z=58.3
as the momentum is conserved ,
Using conservation of momentum in all directions
v1x * m1 + v2x * m2 = 0
4.930 * 89.3 + v2x * 52.2 = 0
v2x = -8.39 m/s
for the y component
v1y * m1 + v2y * m2 = 0
4.250 * 89.30 + v2y * 52.20 = 0
v2y = -7.27 m/s
the x and y components of the velocity of the second skydiver is -8.39 m/s and -7.27 m/s
-----------------------------------
change in kinetic energy of system = 0.5 * 89.30 * (4.90^2 + 4.250^2) + 0.5 * 52.2 * (7.27^2 + 8.39^2)
change in kinetic energy of system = 5095.2 J
the change in kinetic energy of system is 5095.2 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.