Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a comm
ID: 1433127 • Letter: T
Question
Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a common terminal speed of 54.70 m/s. Suddenly, they push away from each other. Immediately after separation, the first skydiver (who has a mass of 94.80kg) has the following velocity components (with "straight down" corresponding to the positive z-axis): V_1,x = 4.430 m/s V_1,y 4.250 m/s V_1,z = 54.70 m/s What are the x- and y-components of the velocity of the second skydiver, whose mass is 52.20 kg, immediately after separation? What is the change in kinetic energy of the system?Explanation / Answer
Conservation of momentum in x direction,
94.8*4.43 + 52.2*v2,x = 0
v2,x = -8.045 m/s
Conservation of momentum in y direction,
94.8*4.25 + 52.2*v2,y = 0
v2,y = -7.718 m/s
Change in kinetic energy of first skydiver = (1/2)m(v21,x + v21,y) = (1/2)*94.8*(4.432 + 4.252) = 1786.38 J
Change in kinetic energy of second skydiver = (1/2)m(v22,x + v22,y) = (1/2)*52.2*(8.0452 + 7.7182) = 3243.96 J
Total change in kinetic energy = 1786.38 + 3243.96 = 5030.34 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.