Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ba of mass 2.06 kg is tied to a string of length 3.13 m as shown in Figure P6.

ID: 1433276 • Letter: A

Question

A ba of mass 2.06 kg is tied to a string of length 3.13 m as shown in Figure P6.50. The ba is initially hanging vertically and is given an initial velocity of 8.3 m/s in the horizontal direction. The ball then follows a circular arc as determined by the string What is the initial kinetic energy of the ball? 70.957 J You are correct. Your receipt no. is 167-9603 height of What is the initial potential energy of the ball? Assume the height of the ball when it is hanging straight down is zero Submit Answer Tries 0/6 What is the potential energy of the ball when the string makes an angle 30° with the vertical? Submit Answer Tries 0/6 What ist he speed of the ball when the string makes an angle 30° with the vertical? Submit Answer Tries 0/6 Post Discussion send Feedba

Explanation / Answer

Mass of ball M = 2.06 kg

length of string = 3.13 m

initial velocity V = 8.3 m/s

the initial kinetic energy of the ball = (1/2)MV2 = 70.957 J

Initial potential energy = 0      (since it is taken as reference line )

Potential energy when string makes 30 degree with vertical = Mg (l- l*cos30)

                                                                                       = 2.06*9.8*3.13*(1 - cos30)

                                                                                        = 8.47 joule

Kinetic energy at this point = 70.957 - 8.47   = 62.487 joule

   or    (1/2)2.06*V2 = 62.487

                              or        Speed = V = 7.79 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote