Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

During a fireworks display, a 0.300-kg bottle rocket approaches the top of its t

ID: 1433208 • Letter: D

Question

During a fireworks display, a 0.300-kg bottle rocket approaches the top of its trajectory and explodes into two pieces as in the figure. The first piece (Piece 1) has mass 0.200 kg and the second piece (Piece 2) has mass 0.100 kg. Immediately after the explosion, the first piece is observed traveling to the left at a speed of 4.20 m/s and the second piece is observed traveling at an angle = 32.0° above the horizon at a speed of 15.0 m/s. Determine the components of the bottle rocket's velocity immediately before the explosion.

Explanation / Answer

i is the x component or horizontal component and j is vertical component

momentum is conserved .

so m * u = m1*v1 + m2*v2

0.3* u = 0.2*(-4.2 i ) + 0.1* (15 cos(32) i + 15 sin(32 j))

so u = 2/3 (4.2 i ) + 1/3 (12.72 i + 7.95 j )

u = 7.04 i + 2.65 j

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote