A long, straight wire carries a current of I 1 = 21.2 A as shown in the figure.
ID: 1432660 • Letter: A
Question
A long, straight wire carries a current of I1 = 21.2 A as shown in the figure. A rectangular coil with two sides parallel to the straight wire has sides 5 cm and 10 cm with the near side a distance 2 cm from the wire. The coil carries a current of I2 = 3.70 A.
(a) Find the force on each segment of the rectangular coil due to the current in the long, straight wire.
top segment
N --
Direction --- Up? down? left? right?
Left segment
N --
Direction-- Up? down? left? right?
Bottom segment
N ---
Direction Up? down? left? right?
Right segment
N --
Direction-- up ? down? left ? right ?
right segment
N --
Direction-- up down left right
(b) What is the net force on the coil?
N --
Direction-- up ?down ?left ?right?
Explanation / Answer
As force is given as F=I(Lx B)=IBLsin theta
Now the sides of rectangle(left segment and right segment) parallel to wire gives theta=0
Therefore F=0
Now Force on remaining sides of rectangle(top and bottom segment) is given as F=I2*B*L
I2*(mu_noght*I1/2pi*r)*L = 3.70*(4pi*1e-7*21.2/2pi*0.02)*0.05=3.92e-5 N
In top segment Ft=3.92e-5 N, down
In bottom segment, Fb=3.92e-5 N, up
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.