A rigid cylinder contains 9.0 g of nitrogen at 20 C. What is the minimum amount
ID: 1431497 • Letter: A
Question
A rigid cylinder contains 9.0 g of nitrogen at 20 C. What is the minimum amount of heat energy that must be removed to liquify the nitrogen? Express your answer with the appropriate units.
T = -20C, (The initial Temperature of ice cube)
C ice = 2090J/kg K , (The specific heat of ice)
C water = 4186J/kg K, (The specific hear of water)
C steam = 2009 J/kg K, (The specific heat of steam)
Lf = 3.33X10^5 J/kg, (The latent heat of fusion of ice)
Lv = 2.3 X 10^5 J/kg (The latent heat of vaporization of steam)
Explanation / Answer
let;
H = Heat Energy ;Cv = specific Heat; m = mass (in Kg); T = change in temperature (in Celsius) ;Heat of Condensation (Equal to Vaporisation) ;
H = Hc * m
Hc= Heat of condensation ;m= mass (in moles)
formula;
Heat Energy H = Cv * m * T
Heat Capacity of nitrogen =0.743kJ/kg*K.
Nitrogen is a liquid at -196 C,
so T = -196 - 20 = -216
H = Heat Capacity * mass * T
H = 0.743 kJ/kg*K * 0.009 kg * 216 = 1.444 kJ
H= Heat of condensation * mass (in moles)
H= 5.56 kJ/mol * 0.32 moles = 1.7792 kJ
1.444 kJ + 1.7792 kJ = 3.223 kJ
ANSWER;
3.223 kJ of heat energy is required to liquify the nitrogen
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.